Aasta küla 2013 - Lustivere külade piirkond

Eesti Külade X Maapäeva avapäeval, 9.augustil Saaremaal, kuulutati välja Aasta küla2013. Külale kingiti Ave Nahkuri maal ning suur nulg Nurga puukoolilt, 1000 eurone preemia oli Liikumise Kodukant, Põllumajandusministeeriumi ning Riigikogu Kodukandi toetusrühma ühine panus.  

Maakondade Aasta külad:

Harjumaa Saue vald Ääsmäe ja Tagametsa külad   
Hiiumaa Käina vald Kuriste külade piirkond
Ida-Virumaa Aseri vald Kõrtsialuse küla  
Jõgevamaa Põltsamaa vald Lustivere piirkonna külad   

Järvamaa Roosna-Alliku vald Viisu küla  
Läänemaa Hanila vald Virtsu alevik   

Lääne-Virumaa Laekvere vald Venevere külade piirkond  

Põlvamaa Põlva vald Lutsu küla        
Pärnumaa Audru vald Lindi küla   

Raplamaa Kehtna vald Ingliste külade piirkond    
Saaremaa Lümanda vald Karala küla   
Tartumaa Mäksa vald Melliste küla  
Valgamaa Taheva vald Hargla kandi külad   
  
Viljandimaa Halliste vald Rimmu küla        
Võrumaa Varstu vald Krabi küla 

23.mail anti Terevisioonis avastart Aasta küla valikuks. Terevisiooni kodulehel oli avatud lemmikküla hääletus. Rahva lemmikuks osutus KARALA küla Saaremaalt, kellele kingiti Saaremaa seppade valmistatud laevakell. Terevisiooni hooaja lõpusaade tehti Karala külast.
Loe Meie Maa artiklit Karalast.

21. juunil 2013 läks Terevisiooni saade otse-eetrisse Karala külast. Vaata saadet

Kõik nominendid ja Aasta küla, said kingituseks siberi seedermänni Nurga puukoolilt, tähekaardi Riigikogu esimehelt Ene Ergmalt, Ave Nahkuri joonistuse ja Liikumise Kodukant tunnistuse.  Anti välja hulk eripreemiaid.

Hindamiskomisjoni kuulusid:
Riigikogu esimees Ene Ergma 
Põllumajandusministeeriumi esindaja Sille Rähn
Eesti Maaomavalitsuste Liidu esindaja Taimi Saarmaa 
Maalehe ajakirjanik Bianca Mikovitš
Liikumine Kodukant esindaja Anneli Kana

Konkursi läbiviimist toetasid Regionaalministri valitsemisala,  Nurga puukoolEesti RahvusringhäälingPõllumajandusministeerium ja Riigikogu Kodukandi toetusrühm.

Põltsamaa valla Lustivere piirkonna 7 külas (Sulustvere, Kaavere, Pudivere, Tõrenurme, Neanurme, Kaliküla, Lustivere) elab 821 elanikku, sealhulgas Lustiveres 403 elanikku. Lustivere Külaselts on koostööaldis. Tihe koostöö on põhikooli ja kohaliku raamatukoguga, samuti kaupluse ja sidepunktiga. Aastakümneid tegutsenud rahvatantsurühmad on endiselt tegusad ja kogukonda kokkuhoidvad. Tähtsustatakse oma juuri ja hoitakse kaunist koduümbrust. Eriliseks peetakse oma külas seda, et on hästi toimiv meeskond, kes suudab endaga kaasa tõmmata teisi kogukonna liikmeid. Koostöös sünnivadki huvitavad ettevõtmised!

 

Külaseltsi estvedaja Riina Paluoja: "Kui autasustati Aasta küla nominente ja kõik peale meie olid saanud mingi eripreemia, oli mõte- oleme kõige viletsamad. Kui aga kuulutati välja, et oleme võitjad, tundus see uskumatu. Tunded olid segased. Ei ole võimalik! Miks meie? Vaatasime arusaamatuses üksteisele otsa. Hetk hiljem olime üliõnnelikud, käed ja ka hääl värisesid. Meie maakonna delegatsioon rõõmustas koos meiega, oli see ju Jõgevamaale teine Aasta küla tiitel. Mu telefon oli pärast Aktuaalset Kaamerat (seal teatati võitja) lausa punane. Inimesed meie küladest helistasid ja õnnitlesid. Kui pühapäeva õhtul Lustiverre saabusime, oli meile kultuurimaja ees korraldatud vastuvõtt. Laulu ja lusti jätkus terveks tunniks. Tajun seda, et inimesed on uhked saadud tiitli üle. Ühe elaniku lapselaps ütles, et mõtle kui kuulsas külas ma suve veetsin. 20. augustil, taasiseseisvumispäeval, sõitsime läbi kõik oma piirkonna külad ja viisime neilegi tiitli Aasta küla 2013. Tiitli võitis ju Lustivere külade piirkond. Sõitu alustasime Lustiverest meeskonnaga kuhu kuulus külaseltsi juhatus, lauljad, vallavanem. Külavanemad olid oma külaelanikud kokku kutsunud. Laulsime koos  ning andsime külavanemale üle Aasta küla tiitli, mis pandi üles küla tedetetahvlile. Inimesed olid õnnelikud ja uhked ning täis tegutsemisindu. Ringsõidul pakkusid külade elanikud välja uusi ideid. Arvan, et see tiitel liitis meie seitset küla veel rohkem." 

Külade esindajad käisid aprillis 2014 Ivari Padari külalistena Europarlamendiga tutvumas.