Aasta küla 2011 on Prandi küla  Järvamaalt!


Prandi küla elanikud pärast võidupuu istutamist oma külamaja ees.

15. aprilliks 2011 valisid Liikumine Kodukant maakonnaühendused oma maakonna Aasta Külad. Eestis on 4435 küla, seega valikud polnud lihtsad. 

Maakondade aasta külad: 
Metsanurme küla, Saku vald, Harjumaa 
Kõpu poolsaare külad, Kõrgessaare vald, Hiiumaa 
Oonurme küla, Tudulinna vald, Ida-Virumaa 
Prandi küla, Kogi vald, Järvamaa 
Assikvere piirkonna külad, Pala vald, Jõgevamaa 
Rälby küla, Vormsi vald, Läänemaa 
Karepa külade piirkond, Vihula vald, Lääne-Virumaa 
Maaritsa küla, Valgjärve vald, Põlvamaa 
Murru-Suigu piirkonna külad, Are vald, Pärnumaa 
Ohekatku külade piirkond, Kehtna vald, Raplamaa 
Metsküla küla, Leisi vald, Saaremaa 
Rahinge küla, Tähtvere vald, Tartumaa 
Palupera külade piirkond, Palupera vald, Valgamaa 
Pilistvere kirikuküla, Kõo vald, Viljandimaa 
Tsolgo küla, Lasva vald, Võrumaa
 

Vaata videoklippi külade tutvustustega, mida näidati Eesti Külade IX Maapäeva avamisel 5.augustil 2011 Roostal, Läänemaal. Külade tutvustused leiad 2011 juunikuu Külakirjas.

Aasta Küla 2011 sai preemiaks 640 eurot Liikumiselt Kodukant, suure hõbekuuse Nurga puukoolilt. Kõikidele Aasta Küla nominentidele ehk maakonna parimatele küladele viidi hõbekuused Nurga puukooli poolt,  Ene Ergma kinkis tähekaardid, Liikumine Kodukant aga Aasta Küla 2011 embleemiga tähistatud sini-must-valged lipud. Europarlamendi saadiku Tunne Kelami kutsel käisid kõikide külade esindajad märtsis 2012 tutvumas Europarlamendi töö ja saadiku tegemistega Brüsselis.

Zürii liikmete ja toetajate poolt väljastati eripreemiad 
Pilistvere kirikuküla – Maalehe preemia (Maalehe aastatellimus) nooruslikumale külale 
Kõpu külade piirkond – Põllumajandusministeeriumi preemia toetusmeetmete rakendamise eest ja Maamajanduse Infokeskuse maaeluvõrgustiku preemia kõige aktiivsemale Maaelu arengukava 2007-2013 Leader-meetme projektide taotlemisel ja elluviimisel. 
Tunnustust toonud projektid: MTÜ VANDIRAIUJA „Vandiraiuja seiklusraja arendustegevused" ja MTÜ KÕPU PIIRKONNA ARENDUSSELTS VALGUSKIIR 4 projekti Kõpu rahvamaja restaureerimiseks ja arendamiseks. 
Ohekatku külade piirkond, Suigu-Murru külade piirkond, Palupera külade piirkond – Eesti Maaomavalitsuste Liidu (EMOL) preemia tulemusliku koostöö eest kohaliku omavalitsusega (valik tehti EMOLi liikmete seast) 

Kristine Hindriks, Põllumajndusministeerium, hindamiskomisjoni liige: 
Aasta küla kandidaatide puhul jäi mulle silma üks ühine joon. Küla on nagu perekond – koos korrastatakse tegevuspiirkonda, tähistatakse tähtpäevi ja luuakse ühiseid väärtusi. Seega võib rääkida külakogukonna tegevuste puhul töö-, pere- ja külaelu ühitamisest. Väga keeruline missioon. Põllumajandusministeeriumis väljatöötatud toetusmeetmete raames toetatakse maapiirkondi tervikuna. Valutame eriti südant ääremaade pärast, kus teenused jäävad kättesaamatuks, kus on vähe elanikke ning need viimasedki kipuvad välja rändama. Selliseid ääremaalisi kante oli ka aasta küla kandidaatide hulgas. Ebasoodsat olukorda trotsides on suudetud olukorda suurel määral parandada. 
Hiiumaa aasta küla kandidaadi näitel võib öelda, et pole vahet kui palju on külas inimesi, oluline on see, kuivõrd külas elav inimene on valmis panustama ja vastutust võtma oma küla eest. Kui on valmisolek ja tegutsemistahe, siis leitakse võimalused arenemiseks kaasates teised elanikud, seal resideeruvad suvitajad, nende anne ja vahendid, erinevad toetused ning pannakse külad särama ka kaugemale. 


Hindamiskomisjoni kuulusid: 
Ene Ergma, Riigikogu esimees 
Kristine Hindriks, Põllumajandusministeerium, 
Taimi Saarma, Eesti Maaomavalitsuste Liit, 
Rein Raudvere, Maaleht, 
Mariina Laineste, Tartumaa Kodukant.

Filmilindile jäädvustas külade tegemised Priit Laineste. Ettevõtmist toetasid Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu ja õllumajandusministeerium.

Prandi küla on esmakordselt mainitud 1564. aastal Mäo mõisa vakuraamatus. Sel ajal oli külas kõigest kuus talu. 2011.aastal on küla kahekümne kolmes majapidamises alaliselt 47 inimest. Külas on Prandi allikate ala. 1969. aastal leiti Prandi jõe äärest Rikassaarest Eesti suurim muinasrelvade leid - 54 odaotsa ja 7 võitlusnuga, mis pärinesid 6. sajandist.

Küla arendamisega tegelev MTÜ Prandi küla ja allikad loodi 2006. aastal. Külarahvas on ühiskondlikus korras ehitanud laululava, grillhoone ja paadisilla, rajanud loodusraja ja lipuväljaku, kaardistanud küla ning ka Prandi looduskaitseala.

Järvamaa Kodukandi juhatuse esinaine Riina Trumm: „Mõne aastaga on Prandi külas tänu hästiorganiseeritud ühistegevusele tehtud nii suuri asju, et kohati tundub see uskumatu. 2008. aastal võeti endale julge ja otsustav siht – ehitada külamaja. Selle eesmärgi saavutamise nimel pani külaseltsi juht oma kodumaja pangast laenusaamiseks panti, 10 külaperet laenas projekti omaosaluse tagamiseks 250 000 eesti krooni. Praeguseks on kõik laenud tagastatud. Maja mööbliga sisustamiseks annetas külarahvas projekti omaosaluse katteks 14 000 eesti krooni tagastamatu osalusena. Külamaja on rahvale avatud! Iga ühisettevõtmise õnnestumise aluseks on kindlasti ka tark ja asjalik juht. Õnne Põllumets on tõeline sädeinimene, temas on oskus ja võime inimesi ühiste eesmärkide nimel kaasa haarata, neid endasse uskuma panna ja tegutsema innustada."

Õnne Põllumets, külaseltsi eestvedaja: "Kahe ja poole aasta jooksul oleme oma majas korraldanud üle 200 erineva vastuvõtu ja ürituse. Paaril korral käis päevas koguni kolm gruppi. Maja  pidi korras olema, lisaks olid meie endi üritused. Ise oleme pidanud majandama, niitma, see kõik nõuab  läbimõeldud tegevust. Tuntus on  üsna  raske koorem. Meil on tohutu pind, mida külarahvas korras  hoiab. Maja  ehitasid  küll ehitajad,  aga kõik  muu on  meie  inimeste  tehtud. Ma  arvan, et vähe on  selliseid külaseltse, kus koduleht nii põhjalikult kajastab  küla tegemisi iga külje pealt. Peale aasta külaks saamist andsime välja raamatu, külamaja  juurde on  paigutatud  neli suurt stendi, kaks  kajastavad meie küla minevikku, kaks  tänast päeva. Sellesse perioodi mahtus ka puukuuri ehitamine. Külamaja  majandamiseks korraldame suvel üritusi, kaasame palju inimesi selleks, et  külamajale raha teenida ja ise majandada. Oleme  väga palju asju ise ostnud, me pole vallast omaosaluse raha  küsinud.

Külade esindajad käisid 2012.a märtsis Tunne Kelami kutsel Brüsselis Europarlamendiga tutvumas.