Aasta Küla 2009 on Kiideva Läänemaalt ja Viitina Võrumaalt! 

Liikumine Kodukant kuulutas  kolmandat korda välja AASTA KÜLA konkursi, et tunnustada toimekaid külasid/külade piirkondi, tõsta nende vahvate külade tegevust rohkem esile. Tegusad külad ja seltsid, kes räägivad kaasa kohalikus arengus, toovad oma piirkonda lisaressursse, pakuvad maainimesele eneseteostuse võimalusi. Aasta Küla kandidaadid on tunnustamist väärt olnud just seetõttu, et nendes külades on selgelt näha küla positiivne areng ja külasisene koostöö. Üks ettevõtlik ja tegus küla peab olema ellu viinud külaarenduslikke projekte, näidanud initsiatiivi koostöös kohaliku omavalitsusega. Kõigil neil tublidel küladel on olemas arengukava, samuti on nende kogukondade tegevus tuntud maakondlikul ja riiklikul tasandil.
 

         
Viitina küla kaunis järvevaade                                                  Õppepäev Kiideva külas

Aasta Küla 2009 kandidaadid:
Juminda küla Kuusalu vald, Harjumaa
Hellamaa-Tempa külade piirkond Pühalepa vald, Hiiumaa
Vadi küla Avinurme vald, Ida-Virumaa
Maarja-Magdaleena külade piirkond Tabivere vald, Jõgevamaa
Prandi küla Koigi vald, Järvamaa
Roela külade piirkond Vinni vald, Lääne-Virumaa
Kiideva küla Ridala vald, Läänemaa
Karisilla küla Mikitamäe vald, Põlvamaa
Saulepi külade piirkond Varbla vald, Pärnumaa
Sulu-Velise külade piirkond Märjamaa vald, Raplamaa
Käesla küla Kärla vald, Saaremaa
Vasula küla Tartu vald, Tartumaa
Taagepera küla Helme vald, Valgamaa
Tuhalaane küla Karksi vald, Viljandimaa
Viitina küla Rõuge vald, Võrumaa

Hindamiskomisjoni kuulusid:
Ene Ergma, Riigikogu esimees
Anneli Entson, Riigikogu esimehe nõunik
Sille Rähn, Põllumajandusministeerium
Rein Raudvere, Maaleht
Mariina Laineste, Kodukant Tartumaa

 

Aasta Küla 2009 võitja pärjati Eesti Külade VIII Maapäeval, Tartumaal, Rannus 7. augustil 2009. Tiitli võitnud külad said auhinnaks 10 000 krooni, Aasta Küla märgid valmistas Harjumaa sepp Kuldar Hütt. Tunnustamist toetasid: AS Eesti Pagar, Tartumaa Kivisäki talu Vorbuse külast ja  Pärnamäe talu Konguta külast ning EV riigikogu esimees Ene Ergma. 
Konkurss Aasta Küla 2009 viidi läbi Liikumine Kodukant projekti „Külad tuntuks ja tunnustatuks – Aasta Küla 2009" raames. Projekti toetas Vabaühenduste fond, mida rahastasid Norra, Island ja Lichtenstein Avatud Eesti Fondi vahendusel.
 

KIIDEVA KÜLA  Läänemaal
Kiideva küla asub Ridala vallas Matsalu lahe põhja kaldal. Külas on võimalik eristada Kiideva mõisa ümber kujunenud põhjaosa ning Matsalu lahe kaldal asuvat sumbküla - Kiideva kalaküla. Kiideva elanike traditsiooniliseks tegevusalaks on olnud kalapüük. Elanikke on 50.

Külaelu eestvedaja Tiiu Tomingas: „Aasta küla tiitli saamine innustas meid veel enam oma küla arengukavas plaanitud unistusi ellu viima. Nii on tänaseks valminud linnutorn-infotuba, külaväljak koos kõlakojaga, paadisillad. Peale austava tiitli saamist hoogustus oluliselt külastajate arv. Meid on külastanud kõikide maakondade külaliigutajad."

President Toomas Hendrik Ilves ja Evelin Ilves külastasid Kiideva küla õige pea pärast selle pärgamist "Aasta küla 2009" tiitliga.

... // Riigipea avaldas heameelt, et Kiideva elu edendajad on osanud erinevatest toetusfondidest saada raha, et rajada matkarajad, sadamahoone koos linnuvaatlustorniga, paadisillad, seltsimaja ja saun, käsitöökamber ning postijaam. Tulevikus plaanitakse ehitada lappaja-paadi nina meenutava kõlakojaga laululava. Nii on Kiideva muutunud Läänemaal nii loodushariduse kui ka turismi üheks oluliseks sihtkohaks. ...//

... // "Kiideva inimesed näitavad, kuidas külarahva soov oma kodukohta paremaks muuta, nende pühendumus ja ettevõtlikkus muudavad küla otsekui muinasjutupaigaks või unistustemaaks," ütles president Ilves. "Unistustest aga on kasu siis, kui me ise sihikindlalt nende täitumise nimel tegutseme. Kiideva küla ja selle eestvedajad ongi just sarnase tarmukusega toiminud." ...//

Väljavõte artiklist „President Ilves külastas „Aasta küla 2009" Kiidevat, mille andis välja Vabariigi Presideni Kantselei.

VIITINA KÜLA Võrumaal
Viitina küla kuulub Haanja looduspargi koosseisu. Säilinud on 4,5 hektari suurune mõisapark. Viitina Suurjärv on 11 meetri sügavune. Järves on ka poolsaar - Järvesaar, kus asub küla laululava ja kiigeplats. Viitina on läbi aegade olnud kultuuriliselt aktiivne piirkond. Sealt on võrsunud luuletajaid, kirjanikke, heliloojaid ja kunstnikke. Külaelu eestvedajateks on Viitina Külaselts koos Viitina Jahiseltsiga. Igal kevadel tehakse külas heakorratalguid, traditsiooniks on iga-aastane jaanisimman ja populaarne kalapüügivõistlus Viitina Kuurits. Elanikke 166.

Vallavanem Tiit Toots (Maaleht 2009): "Viitina on valla kõige suurem ja aktiivsem küla ning hästi hea on aidata neid, kes ise palju teevad. Ühtpidi on see ka vallale kokkuhoid, ja teisalt – kui noored teevad, siis nad ka hoiavad."

Endine külavanem ja külaseltsi juhi Peep Kimmel: "Tegutsetakse eelkõige selleks, et endal oleks ilusa looduse keskel mõnus olla ja lapsi kasvatada"